Oskar & Paul Spielmann: Traum in meinem Raum. Rub Gallery, 28. 6. – 18. 12. 2024
Ve spolupráci s Davidem Vodou a Markem Therem se podařilo uskutečnit v Rub Gallery malou, ale krásnou a sympaticky punkově udělanou výstavu propojující myšlenkový svět bratrů Oskara a Paula Spielmanna. Svět malíře a architekta, který dlouhé roky po smrti obou aktérů dál tiše fungoval v brněnském bytě Petra Spielmanna. Jeho stůl a jeho katalogy vydané vesměs v Bochumi proto utvořily středobod tohoto soukromého spielmannovského vesmíru, který jsme se společně rozhodli ukázat světu. Výstava mě neskutečně nadchla. Mark Ther vymyslel dvě brány, jimiž lze vstoupit do prostoru. Do světa Oskara a do světa Paula. Aby toho nebylo málo, na vernisáž nachystal David Voda uvedení Bochumské řeči Petra Spielmanna, kterou vlastním nákladem vydal.
Výstava se navíc uskutečnila v rámci Trienále SEFO, pod křídly Muzea umění Olomouc, kde se v rámci Trienále otevřela expozice nazvaná Ghetto střední Evropa, mapující činnosti Petra Spielmanna v Bochumi. Koncept volně rekonstruuje pomyslné univerzum Petra Spielmanna, včetně hor videokazet a dalších artefaktů bezprostředně spojených s jeho osobou. Pro širší veřejnost asi náročnější sousto, ale děkuji Báře Kundračíkové za to, že do něj šla a nebála se jej takto pojmout, navzdory možné kritice, která možná přijde. (IH)
Oskar Spielmann
Paul Spielmann
1901–1974
1900–1978
TRAUM IN MEINEM RAUM
28. 6.–18. 12. 2024
Rub Gallery Olomouc
„To jsem já, Kmínový Turek, v téhle kůži se nijak zvlášť necítím, protože s rodnými Mohamedánci nejsem v žádné přízni. Zato s Fatimou, Zorou, Sultánou a Aišou…“ takhle rozpustile veršoval brněnský malíř Oskar Spielmann, který v létě 1931 odplul za žhavým sluncem a exotikou do Alžíru. Jeho příběh spočívá rozprostřen mezi pomyslnými světy Východu a Západu. Německy hovořící Brňan s židovskými kořeny, pod vlivem fatálních událostí druhé světové války nakonec zakotvil na další dvě desetiletí v Alžírsku, odkud však po válce za nezávislost odešel roku 1965 jako pied-noir na jih Francie. Stal se tak nepřímým aktérem dvou zásadních exodů v evropských dějinách 20. století: odsunu českých Němců a odchodu potomků Francouzů z Alžírska.
Již od dob studia ve Vídni na počátku dvacátých let udržoval Oskar Spielmann písemný kontakt s bratrem Paulem, architektem a designérem nábytku. Do Brna, do Drážďan, do Ústí nad Labem, a znovu do Brna, kam Paul prchnul po nástupu nacismu. Oskar psal německy, výjimečně i francouzsky. Paul používal i českou podobu křestního jména Pavel a poslal i několik českých dopisů. Jejich dopisy proudily čtyřicet let mezi Československem, severem Afriky a Francií. Odrážejí každodenní život, ale jsou i vstupenkou za horizont všedního dne. Vykreslují vnitřní svět bratří prostoupený hudbou, literaturou, nenaplněnou touhou po dalších setkáních, ale též jistotou spojení s někým, kdo v dálce tiše chápe a naslouchá.
Oskar Spielmann se od svých vystoupení v Brně, Praze a Bratislavě na rozhraní let 1936 a 1937 do Československa už znovu nevrátil. Jeho díla, která tehdy v Brně u rodičů bezstarostně zanechal, přežila díky obětavému úsilí rodiny jeho bratra Paula. Jedinečná atmosféra dobových brněnských interiérů kombinujících Spielmannovo vidění Maghrebu v interakci s art déco nábytkem Paula Spielmanna nyní znovu ožije v instalaci Rub Gallery Olomouc. V ní pražský vizuální umělec Mark Ther revokuje ducha „brněnského koloniálního salonu“ – do prostoru kde se setkává prvorepubliková nostalgie a orientální féerie, žhavé jižní slunce i domácí pohoda, stesk i snění.
Koncepce výstavy: Ivo Habán, David Voda, Mark Ther
Kurátor: Ivo Habán
Architektura: Mark Ther
Exponáty: Oskar Spielmann, Paul Spielmann
Zápůjčky: Courtesy of Petr Spielmann Archiv, z. s.
Grafika: Jan Herynek
Ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc a nakladatelstvím Arbor vitae
Rub Gallery Olomouc, Komenského 10, 77900 Olomouc www.rubgallery.com